Banner

Senaste nytt

  • SveDem i Almedalen

    SveDem deltog med monter i Almedalen 23-26 juni.

     

           

                     

  • SveDem i Australien

    Vår registerhållare Maria Eriksdotter är nu i juni på konferens i Australien och på föreläsningstur i Sydney, Adelaide och Melbourne. Hon är inbjuden av The Australian and New Zealand Society for Geriatric medicine (ANZGSM). Maria Eriksdotter föreläser om SveDem och intresset är mycket stort.

  • Ett nationellt kvalitetsregister är mycket mer än bara data

    Styrelsen för Nationella kvalitetsregisterföreningen (NKRF) har skrivit en debattartikel som publicerats i Dagens medicin. Den handlar om vad nationella kvalitetsregister är, om vikten att bevara dessa och att sjukvårdsprofessionernas inflytande över den direkta styrningen av de nationella kvalitetsregistren måste bibehållas. Viktig läsning! Läs artikeln här.

3/12 kl. 13:30-14:30. Inspirationswebbinarium om munhälsa

From 03 December 2024 13:30 until 03 December 2024 14:30
At Online

På kommande webbinarium 3/12 kl. 13.30-14.30 (OBS utökad tid) kommer Kerstin Eriksson, Leg. Tandhygienist, Folktandvårdens Folkhälsofunktion, region Dalarna att berätta om hur personer med demenssjukdom kan bibehålla en kvalitativ munhälsa genom hela sjukdomsförloppet. Vi kommer att få konkreta tips men också insikter om vad som är viktigt för oss att tänka på för att i alla led kunna bidra till en god munhälsa för personen livet ut.

Webbinariet vänder sig till ledning och medarbetare inom kommunala, privata och regionens verksamheter

Anmälan stänger 1 december.