Covid-19-variabler
För att kunna följa utvecklingen för gallstenssjukdomar under Covid-19 pandemin har vi nu infört två variabler i registrets formulär för kolecystektomi samt ERCP-undersökning.
Under rubriken Preoperativa data finns frågorna 1) Har patienten en pågående eller genomgången Covid-19 infektion? samt 2) Har test för Coronavirus (SARS-CoV-2) genomförts?
Dessa variabler är obligatoriska att registrera, samordnade med andra register som valt att införa specifika Covid-19 variabler och kommer att vara med i registret så länge vi påverkas av pandemin
Uppsatt på Op-väntelista
Den tredje variablen finns i formuläret för 30-dagarsregistreringen, där man anger det datum patienten registrerades i enhetens aktuella operationsplaneringssystem för operation eller ERCP-undersökning .
Denna fråga ger möjlighet att kunna mäta tid från planering till utfört ingrepp för operation eller ERCP-undersökning både nu under pågående pandemi samt även framledes.
Projektet Variabel- och definitionsförändringar
Styrgruppen arbetar vidare med projektet Variabel- och definitionsförändringar där aktuellt nu är en översyn av formuläret för ERCP-variablerna och därefter följer förändringar i 30-dagarsuppföljningen med även införande av Clavien-index-tabell.