Följande strokeenheter ingår i TIMING

  1. Akademiska sjukhuset
    Huvudprövare: Signild Åsberg
    RS-koordinator: Erika Keller
  2. Karolinska-Solna
    Huvudprövare: Boris Keselman
    RS-koordinator: Anita Hansson-Tyrén
  3. Falu lasarett
    Huvudprövare: Joakim Hambraeus
    RS-koordinator: Johanna Hvitman
  4. Mälarsjukhuset i Eskilstuna
    Huvudprövare: Bo Danielsson
    RS-koordinator: Linnea Fransson
  5. Capio S:t Göran
    Huvudprövare: Ulrika Löfmark
    RS-koordinator: Gabriella Strandberg, Eva Rosso
  6. Länssjukhuset i Sundsvall
    Huvudprövare: Fredrick Björck
    RS-koordinator: Elizabeth Moreno Forss, Jan Lindroth
  7. Norrlands Universitetssjukhus, Umeå
    Huvudprövare: Per Wester
    RS-koordinator: Britta Pettersson
  8. Lasarettet i Enköping
    Huvudprövare: Mikael Wiklund
    RS-koordinator: Anki Kinander
  9. Lasarettet i Motala
    Huvudprövare: Ulf Rosenqvist
    RS-koordinator: Pernilla Gustafsson, Helen Axell
  10. Danderyds sjukhus
    Huvudprövare: Elisabeth Rooth
    RS-koordinator: Berit Eriksson
  11. Oskarshamns sjukhus
    Huvudprövare: Bongomin Churchill Otto
    RS-koordinator: Anita Svensson, Ann Kristin Persson 
  12. Nyköpings lasarett
    Huvudprövare: Görel Wachtmeister
    RS-koordinator: Carin Ström Hedlund
  13. SkaS-Skövde
    Huvudprövare: Björn Cederin
    RS-koordinator: Eva Åkerhage
  14. Alingsås lasarett
    Huvudprövare: Brita Eklund
    RS-koordinator: Anna Lindh
  15. Kungälvs sjukhus
    Huvudprövare: Merja Henning
    RS-koordinator: Maria Berglund, Eva Eriksson
  16. Varbergs sjukhus
    Huvudprövare: Henrik Berntsson
    RS-koordinator: Birgitta Bremberg
  17. Gävle sjukhus
    Huvudprövare: Nikolaos Melas
    RS-koordinator: Maria Smedberg
  18. Hässleholms sjukhus
    Huvudprövare: Grodon Krzysztof
    RS-koordinator: Theres Strandberg, Erika Snygg
  19. Halmstads sjukhus
    Huvudprövare: Peter Thomasson Sommer
    RS-koordinator: Annika Svensson, Natalie Glan
  20. Universitetssjukhuset Örebro
    Huvudprövare: Jakob Ström
    RS-koordinator: Sofie Säterlid
  21. Södersjukhuset
    Huvudprövare: Oana Romanitan
    RS-koordinator: Cecilia Schantz Eyre, Bitte Arnold
  22. Lindesbergs lasarett
    Huvudprövare: Magnus Johansson
    RS-koordinator: Kerstin Sjödin, Anna Wendelstam
  23. Helsingborgs lasarett
    Huvudprövare: Maria Macek
    RS-koordinator: Ingrid Larsson, Annica Fristedt
  24. Karolinska-Huddinge
    Huvudprövare: Maria Lantz
    RS-koordinator: Marie Axelsson
  25. Östra Sjukhuset-SUS
    Huvudprövare: Anna-Clara Collén
    RS-koordinator: Henny Kazemi, Satu Kuosmanen
  26. Gällivare sjukhus
    Huvudprövare: David Darehed
    RS-koordinator: Barbro Juuso
  27. Kiruna sjukhus
    Huvudprövare: Lacramioara Grosu
    RS-koordinator: Anne-Sofie Brännvall
  28. Sahlgrenska Universitetssjukhuset
    Huvudprövare: Annika Nordanstig
    RS-koordinator: Eva Axelsson
  29. Västmanlands sjukhus Köping
    Huvudprövare: Jan Saaf
    RS-koordinator: Lotta Ruin, Anne-Christine Hedlund
  30. Mölndals sjukhus
    Huvudprövare: Carolina Sixt
    RS-koordinator: Linda Alsholm
  31. Västerås sjukhus
    Huvudprövare: Andreas Ranhem
    RS-koordinator: Sara Östring Jalonen, Catharina Holmberg
  32. SUS Malmö
    Huvudprövare: Eva Ask
    RS-koordinator: Elisabeth Poromaa

 

 

 

Tillbaka till toppen
Cookies gör att denna webbplats fungerar korrekt. Genom att fortsätta använda webbplatsen godkänner du att vi använder cookies.
Vår policy om cookies och personuppgifter OK