Swedish English
Registrering i SÄBO (särskilt boende)

Nu finns en egen uppföljning för SÄBO. De variabler som fortfarande är aktuella att följa när personen flyttat till Säbo är med, men fokus ligger på omvårdnadsåtgärder. Kommunerna kan ansluta sig genom att skriva ett avtalet för hela kommunen. Det finns under rubriken Anslutning SveDem på hemsidan och skickas in  till adressen ni hittar på intressanmälan under samma rubrik. Det räcker med ett avtal per kommun, men skicka med en lista på vilka enheter ni vill ansluta och uppgifter på  kontaktpersoner/ lokalakoordinatorer. För privata vårdgivare önskar vi ett avtal per kommun där företaget driver äldreboende i flera kommuner i landet. Man kan ansluta varje boende för sig och dessutom dela upp boendet på avdelnings/enhetsnivå. Tänk igenom hur ni vill ha det så ni kan få ut jämförelser i onlinerapporterna på den nivån ni önskar.

När personen får en diagnos registreras han/hon in i SveDem i en grundregistrering. Det är den enhet som ställt diagnosen som gör registreringen. Därefter görs en årlig uppföljning. SveDen följer personen genom hela vårdkedjan och demenssjukdomen följs upp av den enhet som har hälso- och sjukvårdsansvaret. För att kunna registrera uppföljningar i SÄBO, måste personen var grundregistrerad i SveDem. Det går bara att göra en grundregistrering per person. Finns personen registrerad sedan tidigare kommer det upp ett meddelande om att det redan finns en registrering. Får personen en demensdiagos när han/hon redan bor på Säbo görs en grundregistrering. Har personen en dokumenterad diagnos sedan tidigare kan man registrera in honom/henne  i en förenklad grundregistrering.

Har personen ingen dokumenterad demensdiagnos kan man inte registrera honom/henne i SveDem.

Systemet skapar den årlig uppföljning automatiskt. Uppföljningen kommer upp på en "att åtgärda lista" när det är dags för uppföljning. Den första uppföljningen skapas 5 månader efter diagnosdatum. Den uppföljningen kan registreras inom tidsperioden 5-15 månader efter diagnos. Anslutna enheter kan själva besluta när inom tidsperioden man anser det vara lämpligt med uppföljning. De resterande uppföljningarna dvs nr 2,3 osv skapas 9 månader efter föregående registrering och tisdperioden för registrering är 9-15 månaderna(12mån+/-3 mån).  Gör man en förenklad grundregistrering skapas uppföljningen direkt och den måste registreras inom en månad. Det finns därför ingen anledning att göra förenklade grundregistreringar innan man planerat att göra uppföljningen.

Pappersversion av registret för uppföljning i Säbo hittar du här

Livskvalitet vid svår demens skattas med hjälp av  instrumentet Qualid. Det hittar du  här.

Manual för registrering i Säbo hittar du här.

Senast uppdaterad 2012-01-25 09:19